Oznaki inteligencji emocjonalnej (EQ) – felieton Julienne Krool

Oznaki inteligencji emocjonalnej (EQ)

Julienne Krool

Kiedy po raz pierwszy rozmawiano publicznie o inteligencji emocjonalnej, odkryto brakujące połączenie i odpowiedź na pytanie: dlaczego osoby ze średnim IQ mają lepsze wyniki od osób z wysokim IQ? To rzuciło nowe światło na rozpowszechniony pogląd, iż IQ jest najlepszym miernikiem sukcesu w życiu. Lata badań wykazują, że inteligencja emocjonalna jest wskaźnikiem kluczowym, który wyróżnia ludzi sukcesu na tle reszty. Powiązanie jest tak silne, że 90% ludzi sukcesu to osoby z wysoką inteligencją emocjonalną.

Inteligencja emocjonalna to coś niematerialnego. Nasze zachowanie, umiejętności społecznie, podejmowanie decyzji i osiąganie rezultatów. Pomimo ważności EQ, jej niematerialna natura sprawia, iż jest ciężko jest zmierzyć inteligencję emocjonalną i dowiedzieć się co możemy w nas udoskonalić.

Masz bogate słownictwo w zakresie emocji

Wszyscy ludzie doświadczają emocji, ale jest niewiele osób, które potrafią dokładnie zidentyfikować je w miarę ich występowania. Badania pokazują, że tylko 36% osób potrafi opisać emocje, co jest problematyczne, ponieważ emocje nierozpoznane są często błędnie rozumiane. Prowadzi to do irracjonalnych wyborów i działań odwrotnych.

Ludzie z wysokim poziomem EQ opanują swoje uczucia, ponieważ je rozumieją i potrafią nazwać. Choć wiele osób może opisywać swoje samopoczucie jako po prostu „złe”, inteligentni emocjonalnie ludzie mogą wskazać czy czują się „rozdrażnieni”, „sfrustrowani”, „obezwładnieni” czy „zaniepokojeni”. Im bardziej konkretny wybór słownictwa, tym lepszy wgląd w emocje, ich przyczynę i znalezienie sposobów na ich kontrolę.

Jesteś ciekawy ludzi

Nie ma znaczenia, czy są introwertyczni czy ekstrawertyczni, inteligentni emocjonalnie ludzie są ciekawi każdego wokół nich. Ta ciekawość jest wynikiem empatii, jednej z najbardziej znaczących bram do wysokiego poziomu EQ. Im bardziej troszczysz się o innych ludzi i o to przez co przechodzą, tym większa Twoja ciekawość.

Radzenie sobie ze zmianami

Osoby z wysokim EQ są osobami elastycznymi i potrafiącymi się dostosować. Wiedzą, że strach przed zmianami jest paraliżujący i stanowi poważne zagrożenie dla ich sukcesu i szczęścia. Szukają zmiany, która czai się tuż za rogiem i tworzą plan działania, jeśli takie zmiany nastąpią.

Znasz swoje mocne i słabe strony

Emocjonalnie inteligentni ludzie nie tylko rozumieją emocje, ale również wiedzą, w czym są dobrzy i w czym mają trudności. Posiadanie wysokiego poziomu EQ oznacza, że ​​znasz swoje mocne strony i wiesz, jak jak je wykorzystać w pełni, jednocześnie będąc świadomym swoich słabości i jak je opanować.

Jesteś dobrym sędzią charakteru

Inteligencja emocjonalna sprowadza się do świadomości społecznej – umiejętność „czytania” innych ludzi – zrozumienie przez co przechodzą. Z czasem ta umiejętność sprawia, że ​​jesteś wyjątkowym sędzią charakteru. Ludzie nie są tajemnicą dla ciebie. Wiesz, o co chodzi i potrafisz zrozumieć ich motywacje, nawet te ukryte pod powierzchnią.

Trudno jest Cię obrazić

Jeśli dobrze zrozumiesz kim jesteś tym trudniej jest komuś powiedzieć lub zrobić coś, co mogłoby Cię zranić. Ludzie inteligentni emocjonalnie są pewni siebie i otwarci, co sprawia, że noszą na sobie grubą skórę. Możesz nawet pogrywać i pozwolić, aby inni żartowali z Ciebie, ponieważ potrafisz mentalnie narysować linię między poczuciem humoru a degradacją.

Pozwalasz sobie na błędy

Osoby z wysokim EQ oddalają się od swoich błędów, ale robią to, nie zapominając o nich. Trzymając swoje błędy w bezpiecznej odległości, ale wciąż wystarczająco blisko aby móc się do nich odnieść, są w stanie dostosować się do przyszłego sukcesu. Potrzeba wyrafinowanej samoświadomości, aby przejść tę drogę między bytowaniem a pamięcią. Zbyt długie rozwodzenie się nad błędami sprawia, że jesteś nieśmiałym, a kompletne zapomnienie nakłania nas do powtórzenia tych samych błędów. Kluczem do równowagi jest zdolność do przekształcania niepowodzeń w udoskonalenie. Powoduje to tendencję do podnoszenia się za każdym razem, gdy upadniesz.

Nie żywisz urazy

Negatywne uczucia, które przychodzą z urazą, są w rzeczywistości odpowiedzią na stres. Kurczowe trzymanie się urazy oznacza, że ​​tkwisz w stresie, a emocjonalnie inteligentni ludzie wiedzą jak tego uniknąć za wszelką cenę. Odpuszczenie urazy poprawi Twoje samopoczucie mentalne.

Neutralizujesz ludzi toksycznych

Radzenie sobie z trudnymi ludźmi jest dla wielu frustrujące i wyczerpujące. Osoby z wysokim EQ kontrolują swoje interakcje z toksycznymi ludźmi, trzymając uczucia w szachu. Kiedy muszą skonfrontować się z toksyczną osobą, podchodzą do sytuacji racjonalnie. Identyfikują własne emocje i nie pozwalają złości lub frustracji napędzać chaosu. Uwzględniają również stanowisko drugiej osoby i są w stanie znaleźć rozwiązania i wspólną bazę do rozmowy.

Nie dążysz do doskonałości

Inteligentni emocjonalnie ludzie nie uznają doskonałości za cel, ponieważ wiedzą, że nie istnieje. Ludzie z natury są omylni. Kiedy perfekcja jest Twoim celem, zawsze pozostajesz z nędznym poczuciem niepowodzenia, które sprawia, że ​​chcesz zrezygnować lub zmniejszyć wysiłek. Czynisz postępy, podekscytowany tym, co osiągnąłeś i co osiągniesz w przyszłości zamiast spędzać czas lamentując nad tym, czego nie udało Ci się osiągnąć i co należało zrobić inaczej.

„Włączasz tryb offline”

Regularny czas dla siebie jest oznaką wysokiego poziomu EQ, ponieważ pomaga mieć stres pod kontrolą i żyć w danym momencie. Kiedy poświęcasz się pracy 24/7, narażasz się na stałe czynniki stresogenne. Zmuszając się do „włączenia trybu offline” dajesz Twojemu ciału i umysłowi przerwę. Badania wykazały, że coś tak prostego, jak przerwa w odbieraniu poczty elektronicznej może obniżyć poziom stresu. Technologia umożliwia ciągłą komunikację i oczekiwanie, że powinieneś być dostępny 24/7. Bardzo trudno cieszyć się beztroską chwilą poza pracą, gdy w dowolnej chwili możesz otworzyć na e-mail, który zmieni Twój nastrój i sprawi, że ponownie myślisz o pracy.

Ograniczasz spożycie kofeiny

Picie nadmiernej ilości kofeiny wyzwala uwalnianie adrenaliny – hormonu stresu. Jest to korzystne w sytuacjach zagrożenia, kiedy na przykład goni nas niedźwiedź, wtedy adrenalina pobudza rezerwy energii, serce i mózg zaczynają pracować na najwyższych obrotach, jednak nie jest to konieczne kiedy mamy odpowiedzieć na maila z krytyką naszej pracy of szefa. Kiedy kofeina stawia twój mózg i ciało w ten wzbudzony stan stresu, Twoje uczucia mogą wziąć kontrolę nad Twoim zachowaniem.

Dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość snu

Trudno przecenić znaczenie snu w celu zwiększenia inteligencji emocjonalnej i zarządzania poziomem stresu. Kiedy śpisz, twój mózg dosłownie ładuje się, tasując wspomnieniami dnia i przechowując je lub odrzucając (co powoduje marzenia), abyś obudził się czujny i jasno myślący. Osoby o wysokim poziomie EQ wiedzą, że ich samokontrola, uwaga i pamięć są zredukowane, gdy nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości snu. Dla nich sen to priorytet.

Powstrzymujesz się od negatywnych myśli

Im więcej czasu poświęcasz negatywnym myślom, tym więcej mocy im dajesz. Większość naszych negatywnych myśli to tylko myśli, nie fakty. Kiedy wydaje nam się, że coś nam się zawsze lub nigdy nie przytrafia to jest to tylko naturalna tendencja mózgu dostrzegania zagrożeń. Ludzie z wysokim EQ oddzielają swoje myśli od faktów, aby uniknąć popadania w błędne koło negatywnych myśli i zmierzają ku nowym i pozytywnym perspektywom.

Nie pozwolisz nikomu ograniczyć Twojej radości

Kiedy twoje poczucie przyjemności i satysfakcji wywodzą się z opinii innych osób nie jesteś Panem własnego szczęścia. Kiedy inteligentni emocjonalnie ludzie czują się dobrze z powodu swoich akcji i czynów, nie pozwolą aby czyjeś komentarze i pochlebne uwagi odebrały im dobre samopoczucie. Choć niemożliwe jest wyłączyć ludzkie reakcje na opinie innych, nie musisz porównywać się z innymi, a zawsze patrz na opinie innych przez palce. W ten sposób, niezależnie od tego, co inni myślą czy czynią, twoje poczucie własnej wartości pochodzi z wewnątrz Ciebie.

W przeciwieństwie do IQ, EQ jest wysoce podatne na wiele czynników. Kiedy Twój mózg wzmacnia stosowanie nowych zachowań, powiązania wspierające stare destrukcyjne zachowania obumierają. Niedługo potem zaczniesz odpowiadać na otoczenie z inteligencją emocjonalną, nawet nie myśląc o tym.

Na podstawie artykułu 15 signs you have emotional intelligence

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź nasze najnowsze wpisy